Turnusy rehabilitacyjne logo

Szukaj

Miasto:
Typ:

Masaż leczniczy

Masaż leczniczy – oddziaływanie mechaniczne na tkanki, głównie poprzez ucisk, które wywołuje odczyny fizjologiczne - rozluźnianie mięśni, relaksację przeciążonych tkanek, rozciąganie przykurczonych struktur łącznotkankowych, poprawę ukrwienia, rozbijanie tkanki tłuszczowej i inne. Masaż korzystnie wpływa na skórę, tkanki podskórne, mięśnie, torebki stawowe i więzadła, a pośrednio także na układ krążenia, układ nerwowy i wewnątrzwydzielniczy. W masażu są stosowane różnorodne techniki manualne dostosowane do indywidualnych potrzeb pacjenta.

Rodzaje masażu:
Masaż ma coraz więcej zastosowań w leczeniu różnych schorzeń. Specjaliści doceniają jego różnorakie skutki i pozytywne oddziaływanie na stan zdrowia pacjenta. Nic więc dziwnego, że mamy w Polsce coraz więcej terapeutów specjalizujących się w różnych rodzajach masażu. Co dla kogo jest najlepsze?

Bardzo popularny w ostatnim czasie jest masaż leczniczy. Metoda jego wykonania oparta jest na masażu klasycznym. Celem masażu leczniczego jest leczenia schorzeń i zaburzeń poprzez różnego rodzaju zabiegi manualne, czy techniki związane z energizacją mięśni. Dodatkowo przed masażem leczniczym bardzo często stosuje się zabiegi fizykalne.

Jednak najbardziej popularnym rodzajem masażu jest – wspomniany już – masaż klasyczny. Ten rodzaj masażu może mieć charakter leczniczy, pobudzający lub relaksacyjny. W masażu tym oddziałuje się na: skórę, tkankę podskórną, torebki stawowe, więzadła, mięśnie. Masaż klasyczny ma również wpływ na układ krwionośny, limfatyczny, czy też układ nerwowy.

Kolejnym rodzajem masażu jest masaż relaksacyjny. Przydaje się on niemal każdemu z nas, ponieważ przynosi ulgę i ukojenie, na które każdy człowiek pracujący, żyjący w stresie i napięciu zasługuje. Masaż relaksacyjny powoduje zmniejszenie napięcia mięśniowo-nerwowego. Doskonale oddziałuje na nasz organizm po przebytym wysiłku fizycznym. Ma przynosić odprężenie i ulgę dla zdrowia, a ponadto podnosić naszą odporność psychiczną.

Chętnie wykorzystywany zwłaszcza przez panie jest masaż odchudzający. To właściwie nowość, ale coraz chętniej stosowana. Masaż ten wykorzystuje elementy napięć izometrycznych połączonych z technikami łącznotkanowymi. Sięga również po elementy masażu klasycznego. Nie tylko ma na celu wyszczuplać ciało, ale także je ujędrniać, pozwalać spalać mu zbędną tkankę tłuszczową.

Mamy także masaż sportowy. Jego cel to przede wszystkim pozbycie się uczucia zmęczenia powstałego na skutek długotrwałego i intensywnego wysiłku fizycznego. Jest to doskonała forma relaksu i pomoc w zbieraniu sił dla każdego sportowca.

Autor:
Paweł Mallek

 

 
Wszelkie prawa zastrzeżone © 2009 designed by NSF.pl
GEOPARD DEVELOP