Turnusy rehabilitacyjne logo

Szukaj

Miasto:
Typ:

Po co nam uzdrowiska?

Polacy uwielbiają uzdrowiska. Nic więc dziwnego, że powstają nowe lecznice uzdrowiskowe, a te które działają od lat radzą sobie całkiem nieźle. W uzdrowiskach nie tylko reperujemy nasz stan zdrowia, ale też wypoczywamy i koimy nerwy.

Z jakich jeszcze powodów Polacy tak chętnie odwiedzają uzdrowiska? Jakie zabiegi są najbardziej popularne? I skąd w naszym kraju wzięła się tradycja odwiedzania takich miejsc?

 

Uzdrowiska w definicji

Zanim odpowiemy na to pytanie, warto wyjaśnić inną kwestię – czym tak naprawdę są popularne uzdrowiska? Terminem tym określamy miejscowość, która posiada odpowiednie warunki naturalne, które sprzyjają lecznictwu. Takimi naturalnymi warunkami mogą być chociażby zasoby wód mineralnych, borowin (czyli peloidów), czy gazów. Uzdrowiska posiadają zatem tężnie, uzdrowiskowe pijalnie, baseny lecznicze i rehabilitacyjne, parki bądź dojścia do morskiej plaży. W uzdrowiskach to otoczenie, klimat, zasoby naturalne, otaczająca zieleń i spokój tych miejsc mają w głównej mierze wpływać na komfort i leczenie przybywających tam tłumnie pacjentów i kuracjuszy.

Już starożytni Rzymianie mieli swoje uzdrowiska. Zamożniejsi mieszkańcy Rzymu w specjalnie wyznaczonych do tego celu miejscach wypoczywali, regenerowali swoje ciała i dbali o swój wygląd. W Polsce szacuje się, że pierwsze miejsca o charakterze uzdrowiskowym mogły powstać już w XII wieku. Pierwsze historyczne wzmianki dotyczą rzekomego uzdrowiska w Cieplicach Śląskich. Wówczas korzystanie z takich miejsc (bogatych chociażby w nieskazitelnie czyste wody i powietrze) także należało głównie do rozrywek zamożnych elit. To jednak wiek XVIII i XIX były najlepszym okresem dla polskich uzdrowisk. Powodzenie tych miejsc na taką skalę być może trwałoby do dzisiaj, gdyby nie rozwój branży farmakologicznej. Pojawienie się medykamentów na niemal każdą dolegliwość, sprawiło, że każdy zaczął leczyć się na własną rękę. Zaczął się zatem etap, w którym zamiast sięgać po bogactwo natury, bardziej zawierzyliśmy chemicznym środkom. Dziś jednak znowu wracamy do naturalnych sposobów leczenia, dzięki czemu uzdrowiska przeżywają kolejny rozkwit.


Uzdrowiska: od północy po południe

Na mapie Polski znajduje się kilkadziesiąt miejscowości uzdrowiskowych. Są one położone zarówno nadmorskich miejscowościach, jak i tych górskich (tych jest najwięcej), a nawet w centrum kraju. Uzdrowiskowe miejscowości nie tylko korzystają z naturalnych warunków i odpowiedniego klimatu, ale także przyciągają kuracjuszy licznymi zabiegami balneologicznymi, wyspecjalizowaną terapią rehabilitacyjną, fizjoterapią, zajęciami turystycznymi, rozrywkami rekreacyjnymi oraz ciekawymi wydarzeniami o charakterze kulturalnym.

Z jednej strony więc, uzdrowiska są miejscami wypoczynku i spokoju, z drugiej zaś tętni w nich życie i nie brakuje dodatkowych atrakcji. Co więcej, z łatwością można zaobserwować nową tendencję – dzisiejsze uzdrowiska nie są już miejscami, do których przybywają jedynie seniorzy i emeryci. Mnogość atrakcji i różnorodność form terapii i lecznictwa sprawia, że z uzdrowisk korzystają także młode osoby, które świadomie chcą zadbać o swoje zdrowie, korzystając z naturalnych sposobów leczenia.

Na leczenie uzdrowiskowe decydują się także osoby, które zmagają się z chorobami przewlekłymi. Pobyt w uzdrowisku jest dla tych pacjentów uzupełnieniem szpitalnej kuracji.

Wody mineralne – z których słynie nasz kraj – stosowane są w różnych formach terapii. Wykorzystuje się je zarówno w kuracji pitnej, jak i do kąpieli leczniczych, podczas irygacji, czy kuracji pitnej. W lecznictwie uzdrowiskowym wykorzystywany jest także torf leczniczy, czyli borowina. Surowcowi temu przypisuje się bardzo wiele różnych właściwości. Leczy między innymi schorzenia reumatyczne, czy dolegliwości ginekologiczne. Popularne w lecznictwie uzdrowiskowym jest również korzystanie z różnych gazów (wykorzystuje się m.in. dwutlenek węgla, siarkowodór, radon, tlen). Gazy te często wykorzystywane są w kąpielach gazowych lub wodnych.

Specjaliści przyznają, że uzdrowiska mają wiele zalet, a ich działanie na ludzki organizm może mieć wymierne rezultaty. Dłużej także trwają, a nie mają żadnych skutków ubocznych. Dobrze działają już na samo zdrowie psychiczne człowieka. Dla wielu kuracjuszy już zmiana otoczenia i możliwość spędzenia czasu w ładnych i naturalnych warunkach przyrody poprawia ich nastrój i samopoczucie, a co za tym idzie wpływa na poprawę zdrowia.

Uzdrowiska przyczyniają się także do aktywizacji pacjentów. Częste zabiegi rehabilitacyjne, możliwość korzystania z atrakcji sportowo-rekreacyjnych również wpływają na stan zdrowia odwiedzających sanatoria. W ośrodkach takich dba się również o prawidłową dietę kuracjuszy. Stawia się na produkty naturalne i bogate w witaminy.

Pobyt w uzdrowisku to znakomita profilaktyka zdrowia. Nauczymy się tam jak dbać o zdrowie, korzystając z tego, co sprezentowała nam Matka Natura. Ponadto mamy również okazję wsłuchać się w potrzeby naszego organizmu, dowiedzieć się więcej na temat stanu jego zdrowia, a także kondycji i wydajności organizmu. Lekarze przekonują, że warto korzystać z regularnych wizyt w sanatoriach (przynajmniej raz w roku). Wówczas już po kilku turnusach możemy zaobserwować pozytywne zmiany, jakie zaszły w naszym zdrowiu. Pobyt w uzdrowisku to także możliwość konsultacji z rehabilitantami, fizjoterapeutami, dietetykami, czy lekarzami różnej specjalności.

 
Wszelkie prawa zastrzeżone © 2009 designed by NSF.pl
GEOPARD DEVELOP