Turnusy rehabilitacyjne logo

Szukaj

Miasto:
Typ:

Rehabilitacja dla biegacza

Całą Polskę ogarnął szał biegania. Biegają młodzi i ci nieco starsi. Jedni biegają zawodowo, inni zupełnie amatorsko. Dla jednych jest to jedynie sposób odstresowania się, dla innych to pokonywanie własnych możliwości, udowadnianie sobie, że ludzki organizm może znieść wiele dla wysiłku fizycznego. Coraz chętniej startujemy więc w maratonach, rajdach, przełajach i okolicznościowych biegach. Niestety, choć bieganie wydaje się bezpiecznym i nieurazowym sportem, to i przy uprawianiu tej dyscypliny sportowej zdarzają się liczne kontuzje. Jak się im nie dać? Jak leczyć schorzenia, których nabawiliśmy się regularnie biegając?

Zalety biegania

Bieganie ma niewątpliwie wiele zalet. Pozwala nam podnosić wydolność naszego organizmu, rewelacyjnie wpływa na pracę naszych mięśni, niemal we wszystkich partiach ciała. Ponadto pomaga zrzucić niepotrzebne kilogramy, ponieważ podczas każdego biegowego treningu spalamy mnóstwo kalorii. Podczas biegania dochodzi także w naszym organizmie do uwalniania hormonów szczęścia, nic więc dziwnego, że dla coraz więcej osób lubiących biegać, regularny bieg traktowany jest niemal jak pigułka na stres i nerwy, które nie omijają żadnego z nas. Plusów i zalet bieganie jest jednak znacznie więcej. Nic więc dziwnego, że regularnie powiększa się w Polsce grono miłośników tej formy aktywności fizycznej. I dobrze, bo bieganie to na pewno walka o zdrowie. Jednak, jak w każdym sporcie, tak i w przypadku biegania, musimy liczyć się z tym, że podczas treningów może przydarzyć nam się kontuzja. Czasami jest ona tak uciążliwa, że wyklucza nas z uprawiania sportu na bardzo długo lub nawet na zawsze.

Skąd biorą się kontuzje?

U każdego z biegaczy kontuzja może być następstwem różnych czynników. Na to, czy nabawimy się jakiegokolwiek schorzenia wpływać może wiele kwestii. Czasami jest to na przykład brak obowiązkowej przed biegiem rozgrzewki. Wiele osób po prostu wychodzi z domu pobiegać. Kompletnie zapominając o uprzednim przygotowaniu się do tego wysiłku. To duży błąd. W ten sposób, nie pozwalamy naszemu organizmowi przyzwyczaić się do wysiłku, który go czeka. Dodatkowo nasze ciało jest nierozciągnięte, a w takim przypadku o kontuzję nie trudno. Zanim zaczniemy biegać, zróbmy choć kilka serii prostych ćwiczeń. Porozciągajmy zastałe kości, zróbmy kilka skłonów i wymachów. Jeśli nie mamy pojęcia, jak zabrać się do rozgrzewki, możemy obejrzeć filmy instruktażowe – w internecie jest ich mnóstwo.

Kontuzja może być związana także z innym – dość banalnym powodem – jakim jest nasze obuwie. Jeśli na poważnie myślimy o bieganiu, lepiej zainwestować w dobre buty, przeznaczone właśnie do bieganie. To, że założymy na nogi obuwie sportowe, nie oznacza jeszcze, iż jest ono odpowiednie do biegania. Tenisówki, zwykłe trampki, buty do tańca, czy ciężkie, toporne adidasy nie są najlepsze do kilkukilometrowego biegu. W nieodpowiednim obuwiu łatwo skręcić nogę, czy naciągnąć w nieodpowiedni sposób mięsień.

Buty do biegania powinny być dobrane pod kątem podbicia naszej stopy. Uwagę zwrócić powinniśmy na rozmiar takiego obuwia. Niektórzy potrzebują również odpowiednich wkładek ortopedycznych. Jeśli kupując buty wybierzemy się do sklepu sportowego, tam fachowcy na pewno doradzą nam co wybrać.

Co może dolegać biegaczowi?

Specjaliści, zajmujący się sportowymi kontuzjami wymieniają często termin „kolana biegacza”. Związany jest on z różnymi dolegliwościami, jakie występują w okolicach stawu kolanowego (przedziału bocznego oraz przedziału przedniego). Lecząc wykorzystuje się najczęściej zabiegi przeciwzapalne z zakresu fizykoterapii. Może to być np. jonoforeza, czy fonoforeza. Czasami konieczne jest także korzystanie z terapii manualnej. Czasami konieczne są również specjalistyczne treningi pod okiem eksperta (np. trening mięśnia czworogłowego), które pozwolą dojść do dawnej sprawności.

Jeśli fizjoterapia nie poprawia stanu zdrowia biegacza, lekarze czasami zalecają także zastrzyki z odpowiednimi specyfikami o charakterze kortykosteroidowymi. Zdarza się również, że jeśli zawodzą wszystkie metody leczenia, konieczny jest zabieg operacyjny, a następnie rehabilitacja pacjenta. Starajmy się zatem unikać kontuzji i myśleć racjonalnie o naszych biegowych marzeniach i ambicjach.

Autor: Paweł Mallek


 
Wszelkie prawa zastrzeżone © 2009 designed by NSF.pl
GEOPARD DEVELOP