Turnusy rehabilitacyjne logo

Szukaj

Miasto:
Typ:

Cele rehabilitacji

Zadania i cele rehabilitacji

Bez względu na to z jaką dolegliwością, schorzeniem, czy chorobą się zmagamy – pewne jest, że potrzebna jest nam specjalistyczna pomoc lekarzy, ekspertów, rehabilitantów i terapeutów. W wielu przypadkach po zakończeniu właściwego leczenia (np. po przebytej operacji) konieczne jest dalsze, długotrwałe leczenie lub rehabilitacja. W tym artykule skupimy się właśnie na rehabilitacji. Po co nam ona?

Cele i zadania rehabilitacji są różne, wszystko uzależnione jest od przebytej wcześniej choroby. To schorzenie determinuje, jaką formę rehabilitacji należy zastosować. Uogólniając, rehabilitacja ma prowadzić do zwiększenia sprawności ruchowej i zwiększania zakresu ruchu. Ponadto wpływa często na zwiększanie siły mięśniowej, zwalcza różnorakie obrzęki, wpływa na korekcję postawy, leczy schorzenia układu kostnego, leczy problemy i choroby związane z kręgosłupem. Dodatkowo poprawia wydolność i sprawność fizyczną. U wielu pacjentów obserwuje się również, że uczestniczenie w rehabilitacji znacznie wpływa na psychikę chorego. Zabiegi, czy ćwiczenia i ich dostrzegalna skuteczność i wpływ na poprawę jakości życia powodują, że chory jest lepiej zmotywowany, potrafi cieszyć się z życia, widzi sens w tym, co robi. Rehabilitacja ma także zastosowanie w zwalczaniu dolegliwości bólowych. Wielu pacjentów zauważa, że po kilku wizytach w gabinecie fizjoterapeuty zmniejszyły się jego dotychczasowe dolegliwości bólowe. Poprawia się zatem jego jakość życia.

Jak widać pozytywnych aspektów rehabilitacji jest bardzo wiele. Często to nie wiedza na temat sposobów rehabilitacji i możliwości, jakie daje, sprawia, że pacjenci niechętnie poddają się leczeniu lub wręcz unikają rehabilitacji. To złe podejście, które powoduje, że chory czuje się jeszcze gorzej.

Autor:
Paweł Mallek

 
Wszelkie prawa zastrzeżone © 2009 designed by NSF.pl
GEOPARD DEVELOP