Turnusy rehabilitacyjne logo

Szukaj

Miasto:
Typ:

Rehabilitacja po mastektomii

Kobieta po przejściu mastektomii potrzebuje wsparcia osób bliskich, czasu, który pozwoli jej zaakceptować nową sytuację, w której się znalazła. Potrzebuje również specjalistycznej rehabilitacji, której zdecydowanie nie może zaniedbać.

Rehabilitacja po mastektomii ma przywrócić kobiecie zarówno sprawność ruchową, jak i psychiczną. To dawanie nadziei na to, że życie – mimo choroby i wszystkich przejść z nią związanych – może być takie same. Należy pamiętać, iż rehabilitacja po mastektomii jest kolejnym ważnym, a właściwie nieodłącznym elementem leczenia.

Trzeba bowiem pamiętać, że mastektomia jest zabiegiem, który może nieść za sobą wiele następstw i zmian. Mowa tu chociażby o ograniczeniu ruchowości poprzez zmniejszenie siły mięśniowej kończyny górnej po stronie operowanej. Ponadto u chorej może dojść do wady podstawy, która wynika z podniesienia lub obniżenia barku, lekkiego odstawania łopatki, czy wręcz ze skrzywienia kręgosłupa. Bardzo częstym niepożądanym skutkiem po przebytej mastektomii jest obrzęk limfatyczny kończyny górnej. Obrzęk ten powstaje przeważnie na skutek wycięcia węzłów chłonnych oraz po przebytej radioterapii. Kiedy dochodzi do obrzęku częsta jest sytuacja, w której dochodzi do ograniczonej ruchowości po stronie operowanej. Obrzęk limfatyczny dotyczy dużej grupy kobiet, szacuje się, że aż od 30 do 50 procent pań po mastektomii, zmaga się po operacji z obrzękiem limfatycznym. Powoduje to u kobiet duży dyskomfort i trudność w codziennym życiu, dotychczas przeżytym w pełnej sprawności. Dlatego tak ważne jest podjęcie się rehabilitacji.

Oczywiste jest, że początki są trudne. Ćwiczenia w gabinecie fizjoterapeuty są irytujące, a często też wyczerpujące dla organizmu, który niedawno zmagał się z ciężką chorobą. Nie warto jednak odpuszczać. Każda minuta, godzina spędzona pod okiem fizjoterapeuty przybliża kobiety po mastektomii do sprawności. Rehabilitacja po mastektomii opiera się na dynamicznych ćwiczeniach usprawniających pracę mięśni, która oddziałuje również na naczynia krwionośne i chłonne. Często w późniejszym etapie leczenia stosuje się dodatkowe zabiegi, wykorzystujące elektrolecznictwo, działające bardziej miejscowo oraz inne specjalistyczne zabiegi i masaże. Ważne jest, aby terapeuta dobrał takie ćwiczenia, które sukcesywnie będą podnosić sprawność ruchową po stronie operowanej. Ponadto wpłyną na wydolność układu sercowo-naczyniowego, a także na stan układu kostnego. Terapeuta powinien dołożyć wszelkich starań, aby kobieta utrzymała odpowiednią masę ciała, to wesprze rehabilitację, ale także wpłynie pozytywnie na psychikę chorej.

Lecząc kobiety po mastektomii bardzo często specjaliści sięgają do masażu limfatycznego. Powoduje on opróżnienie powierzchniowych naczyń limfatycznych, w których powstaje puste miejsce dla chłonki z głębszych obszarów. W skutecznym leczeniu ważne jest również leczenie kompresyjne, polegające na zakładaniu bandaża lub rękawa uciskowego.

Każdego roku w naszym kraju ponad 15 tysięcy kobiet dowiaduje się, że jest chore na raka piersi. Wiadomość ta diametralnie zmienia życie kobiet, przewartościowując je. Choć to straszna i tragiczna wizja długiego leczenia i walki z chorobą, to nie można się poddawać. Każdy dzień powinien przybliżać kobiety chorujące na raka do poprawy stanu zdrowia. W wielu przypadkach nadal nie udaje się zwalczyć choroby nie usuwając piersi. Jednak sama mastektomia to dopiero początek drogi. Później pacjentkę czeka długa rehabilitacja i powrót do pełnej sprawności. To od zaangażowania w rehabilitację i woli walki zależy, jak szybko uda się wrócić do sprawności psychiczno-fizycznej. Ważne jest, aby nie bać się prosić o pomoc, zarówno bliskich, jak i specjalistów, lekarzy, ekspertów. Rehabilitacja to jedno, ale równie ważna jest chęć walki i umiejętność stawienia czoła chorobie.

Autor:
Paweł Mallek 
Wszelkie prawa zastrzeżone © 2009 designed by NSF.pl
GEOPARD DEVELOP