Turnusy rehabilitacyjne logo

Szukaj

Miasto:
Typ:

Metoda PNF

Jedną z terapeutycznych metod leczenia pacjentów jest metoda PNF. Skrót ten pochodzi od nazwy Prorioceptive Neuromuscular Facilitation, co oznacza torowanie mięśniowo-nerwowe.

To co odróżnia technikę PNF od innych koncepcji to fakt, iż metoda ta opiera się na własnej filozofii i zasadach współpracy z pacjentem. Przede wszystkim, korzystając z tej metody terapeuci starają się maksymalnie najwięcej czasu poświęcić tej funkcji, której pacjent najbardziej potrzebuje. Ponadto metoda ta zaleca patrzenie na stan pacjenta w sposób całościowy. W terapii powinny być zatem wykorzystywane zdrowe i silne partie ciała. Dzięki temu metoda ta pozwala wykorzystać rezerwy, które znajdują się ciele pacjenta. Dodatkowo działa też pobudzająco i motywująco do dalszego leczenia. Metoda PNF to działanie bezbolesne, pozbawione fizycznych i psychicznych cierpień chorego. Koncepcja zastosowania PNF ma już sporo lat, powstała bowiem w połowie lat czterdziestych minionego wieku w Kalifornii. Metodę tę opracowali: dr Herman Kabat – neurofizjolog oraz Maggie Knott – fizjoterapeutka. W 1950 roku w jednej z szwajcarskich klinik dr Zinn, piastujący funkcję dyrektora tej placówki, rozpoczął nauczanie innych fizjoterapeutów zastosowania metody PNF. W Polsce, pierwszy kurs dotyczący koncepcji PNF odbył się pod koniec lat dziewięćdziesiątych (1999 rok). Kurs prowadzony był przez Marcela Grzebellusa, IPNFA Advanced Instructor. Jego uczestnicy otrzymali specjalne certyfikaty potwierdzające zdobyte podczas szkolenia umiejętności związane z PNF.

Zasady w ramach leczenie metodą PNF mówią jasno, że konieczne jest partnerskie odejście chorego do terapeuty. To pacjent ustala granice swoich możliwości, zakres możliwych działań. Terapeuta ma przy tej metodzie funkcję doradcy. To kolejna zaleta tej metody, daje bowiem pacjentowi dużą niezależność i swobodę działań. To pacjent sam decyduje o tym, jaka jest częstotliwość i intensywność wykonywanych ćwiczeń i zabiegów. Także od pacjenta zależy, jakie zostaną ustalone cele terapii. Te obowiązujące zasady pozwalają utrzymać pacjenta przy dużej motywacji do dalszych ćwiczeń.

Autor:
Paweł Mallek


 
Wszelkie prawa zastrzeżone © 2009 designed by NSF.pl
GEOPARD DEVELOP