Turnusy rehabilitacyjne logo

Szukaj

Miasto:
Typ:

Astereognozja

Astereognozja to choroba rzadka, ale wyjątkowo dokuczliwa. Zaburzenie to związane jest z tym, że pacjent nie potrafi rozpoznać przedmiotów za pomocą dotyku. Występuje pomimo braku jakichkolwiek zaburzeń czucia.

Zatem chory na astereognozję posiada czucie i umie opisać odpowiednie wrażenia czuciowe. Umie też ustalić jaka jest forma trzymanego w dłoni przedmiotu. Jednakże nie potrafi skompletować tych wszystkich wrażeń i scalić ich w jedną całość, a zatem nie jest w stanie zidentyfikować przedmiotu, jeśli go nie widzi. Często zdarza się, że zaburzenie jakim jest astereognozja dotyczy tylko jednej ręki. Jeśli chory ma problem z prawą ręką oznacza to, że uszkodzenie nastąpiło w lewej półkuli. Jeśli zaś zaburzenie dotyczy lewej ręki, uszkodzenie musi dotyczyć prawej półkuli mózgu.

Jak wyjaśniają lekarze i specjaliści, uszkodzeniu ulegają pierwsze trzy pola Brodmanna, które umiejscowione są w korowym ośrodku czucia, a także w pierwszorzędowej korze czuciowej. Astereognozja jest jedną z wielu przypadłości wynikających z chorób centralnego układu nerwowego. W przypadku rozpoznania choroby należy, jak najszybciej skonsultować się z neurologiem, który podpowie, jakie są szanse leczenia. Coraz więcej chorych decyduje się także na rehabilitację i fizjoterapie.

Autor: Paweł Mallek

 
Wszelkie prawa zastrzeżone © 2009 designed by NSF.pl
GEOPARD DEVELOP