Turnusy rehabilitacyjne logo

Szukaj

Miasto:
Typ:

Jamistość rdzenia

Osłabienie, rozszczepienne zaburzenia czucia, zanik mięśniowy w kończynach górnych, zaburzenia chodzenia, silne osłabienie kończyn dolnych, zaburzenia zwieraczy – te wszystkie objawy związane są z jamistością rdzenia. Na czym polega ta choroba i komu zagraża?

Jamistość rdzenia (zwana również syringomyelią) to przewlekła i niezwykle uciążliwa choroba. Jak wykazują badania, występuje dość sporadycznie. Choroba dotyka rdzeń kręgowy, bywa również, że pień mózgu. Rozwój tego schorzenia powoduje, że powstają w rdzeniu kręgowym jamy o charakterze cewkowatym. Najczęściej zmiany ujawniają się w odcinku szyjnym, mogą jednak pojawiać się także w innych miejscach.

Jak tłumaczą lekarze, jamistość rdzenia najczęściej rozwija się w ciele chorego w trzeciej, bądź czwartej dekadzie życia. Choroba postępuje powoli, dając często objawy mylone z innymi chorobami i przypadłościami. Do dziś lekarze i specjaliści nie doszli do tego, co jest przyczyną choroby. Jest jednak kilka niejasnych hipotez wysuwanych na ten temat. W tej chwili trwają badania nad tym, dlaczego choroba (aż w dwóch trzecich przypadkach) powiązana jest z zachorowaniem na zespół Arnolda-Chiariego. Przeważnie leczenie jamistości rdzenia polega na wykonaniu neurochirurgicznego drenażu jamy. Jak najszybszy kontakt z neurochirurgiem jest bardzo ważny. Najlepiej poszukać specjalisty biegłego w leczeniu jamistości rdzenia, ponieważ jest to schorzenie dość nietypowe. Warto pamiętać, że niejednokrotnie zdarzają się przypadki, które nie wymagają interwencji chirurgicznej. Oczywiście, jak każda operacja związana z ratowaniem rdzenia kręgowego, tak i ta niesie za sobą pewne ryzyko powikłań pooperacyjnych. Pacjent powinien zostać poinformowany przez lekarza, że dokonanie drenażu jamy niekoniecznie oznacza, że zostaną usunięte objawy choroby, co z dnia na dzień spowoduje poprawę naszego standardu życia. Przeważnie jednak po operacji dochodzi do poprawy stanu zdrowia i zlikwidowania choć części objawów.

Pacjenci zmagający się z syringomyelią nie zawsze zmuszeni są do przejścia leczenia operacyjnego, często jest im to wręcz odradzane. Nierzadko leczenie polega jedynie na tym, aby zniwelować ból występujący u chorego. Doprowadza się do tego poprzez dobranie skutecznej terapii farmakologicznej oraz opracowanie planu łagodzenia bólu. Jeśli jamistość rdzenia nie daje żadnych objawów, lekarze często zalecają, aby nie stosować żadnej terapii. W przypadku osób w wieku podeszłym leczenie też bardzo często jest niwelowane. Choroba sprawia, że większość pacjentów musi ograniczyć aktywność fizyczną. W tym przypadku warto spotkać się z fizjoterapeutą lub wziąć udział w specjalistycznym turnusie rehabilitacyjnym, podczas którego pod okiem specjalistów dowiemy się, jakie ćwiczenia możemy wykonywać. Fizjoterapeuci dobiorą takie formy aktywności, które pozwolą choremu się ruszać i być aktywnym, a przy tym nie pogorszą stanu jego zdrowia i nie pogłębią bolesności jego objawów. Chory powinien regularnie wykonywać również badania rezonansem magnetycznym.

Autor: Paweł Mallek

 
Wszelkie prawa zastrzeżone © 2009 designed by NSF.pl
GEOPARD DEVELOP