Turnusy rehabilitacyjne logo

Szukaj

Miasto:
Typ:

Choroba Bechterewa

Choroba Bechterewa – rzadka, ale niebezpieczna

Wiedza o niektórych chorobach wydaje nam się całkowicie niepotrzebna. Ale być może znajomość pewnych pojęć pozwoli nam się uratować przed ciężkimi chorobami i bolesnymi schorzeniami. Choroba Bechterewa należy właśnie do takich chorób. Występuje stosunkowo rzadko i przeważnie bardzo trudno ją zdiagnozować na samym początku rozwoju. Czym grozi to schorzenie? Jak się je leczy? O tym w poniższym artykule.

Choroba Bechterewa to inaczej zesztywniające zapalenie stawów. Ta przewlekła choroba reumatyczna obejmuje stawy barkowe, biodrowo-krzyżowe, tkanki przykręgosłupowe oraz kręgosłup. W przypadku stanu zapalnego dochodzi do zesztywnienia stawów, co z kolei prowadzi do niewydolności ruchowej.

Kogo dotyka?

Choroba nie jest częsta. Szacuje się, że występuje u ok. 0,5 do 1 proc. całej populacji. Jej objawy nie są szczególnie charakterystyczne, choroba rozwija się stosunkowo powoli, co może być dodatkowo uciążliwą cechą tego schorzenia. Przeważnie chorobę tę diagnozuje się dopiero po kilku latach od jej początkowego powstania w organizmie. Jak szacują lekarze, choroba Bechterewa przeważnie dotyczy mężczyzn. Specjaliści nie potrafią jednak jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie, dlaczego ta płeć jest bardziej podatna na tę chorobę. Ustalono jednak, że choroba rozpoczyna się mniej więcej w trzeciej lub czwartej dekadzie życia chorego. Jeśli pacjent osiągnie stadium końcowe choroby, wówczas niemożliwe jest pełne wyleczenie. Jednak można częściowo zahamować rozwój choroby.

Przyczyny powstawania

Kolejną zagadką dla lekarzy są przyczyny powstawania choroby Bechterewa. Najczęściej mówi się o uwarunkowaniach genetycznych pacjenta. Trudno jednak szukać bardziej szczegółowych opisów przyczyn. Pojawiają się coraz częściej teorie, które sugerują, że na chorobę ma również wpływ proces autoimmunizacyjny – rozumiany w tym przypadku jako rozwiązanie układu odpornościowego na własne antygeny oraz możliwość różnego rodzaju zakażenia. Wielu lekarzy przyznaje również, że przyczyną tej choroby mogą być tak zwane mikro-urazy, które wcześniej mogły spowodować zapalenie przyczepów ścięgnistych mięśni.

Jak przebiega?

Przebieg choroby w większości przypadków wygląda podobnie. Na początku choroba atakuje małe stawy kręgowe aż po obszar między kręgami a stawami. Choroba rozpoczyna się od wytworzenia nacieku zapalnego – następuje następnie zwłóknienie i skostnienie. Pacjent odczuwa ograniczenia ruchomości. Chory odczuwa bóle na dolnym odcinku kręgosłupa, które promieniują aż do stawów krzyżo-biodrowych. Następnie bolesność zaczyna doskwierać na kręgach lędźwiowych, piersiowych, szyjnych. To właśnie na kręgach szyjnych rozwija się stan zapalny. Później stan zapalny obejmuje również górne odcinki kręgosłupa. Między innymi stawy żebrowo-poprzeczne, stawy żebrowo-mostkowe, czy żebrowo-kręgowe. Jeśli nie leczymy zapalenia, przeważnie dochodzi do deformacji kręgów. W rezultacie może to prowadzić do ich złamania, powstawania garbu wyglądającego jak kij bambusowy – można go dostrzec na zdjęciu RTG.

Stan zapalny może doprowadzić także do innych niebezpiecznych, zdrowotnych konsekwencji. Proces zapalny może wpływać negatywnie na różne części ciała i narządy. Pojawić się może na przykład zapalenie tęczówki. Objawia się ono po kilku latach trwania choroby. Chorobie Bechterewera towarzyszy pogorszenie wzroku lub nawet całkowita utrata wzroku.

Częstymi komplikacjami chorobowymi są także problemy z układem krążenia. Powstać mogą zaburzenia w układzie przewodzącym serca, czy niedomykalność zastawki aortalnej. Nieobce tej chorobie są komplikacje związane z układem oddechowym – prowadzi to do ograniczenia ruchowości klatki piersiowej. Powstawać mogą liczne infekcje związane z osłabieniem wentylacji płuc. Stan zapalny może mieć wpływ także na układ moczowo-płciowy. Najczęściej dochodzi do uszkodzenia gruczołu krokowego.

Jak leczyć chorobę Bechterewa -> Kliknij tutaj

 

Autor: Paweł Mallek

 
Wszelkie prawa zastrzeżone © 2009 designed by NSF.pl
GEOPARD DEVELOP