Turnusy rehabilitacyjne logo

Szukaj

Miasto:
Typ:

Siność siatkowa

Jedną z poważnych chorób układu krążenia jest siność siatkowata. Choroba zwana jest przez lekarzy livedo reticularis. Polega na zmianach dermatologicznych pojawiających się na skórze pacjenta.

Chorzy na siność siatkowatą objawia się czerwono-niebieskimi plamami, które uwidaczniają się na skórze chorego siateczkowato. Podczas trwania choroby układ ułożenia plam na skórze nie ulega zmianie. Ponadto skórne zmiany mają charakter naczyniowy. Jak powstają te plamy? Zdaniem lekarzy spowodowane są one zaburzeniami drenażu żylnego z obszaru skóry, które sąsiadują z miejscami, które posiadają spore unaczynienia tętnicze. Należy pamiętać, iż w sytuacjach, gdy skóra narażona jest na wyziębienie i chłód, zmiany te stają się bardziej wyraźne. Plamy są też zdecydowanie ciemniejsze.

Siność siatkowata często ma charakter idiopatyczny. Czasami jednak ma też charakterny wtórny i ma związek z wcześniej przebytą przez chorego dolegliwością. Może na przykład wynikać z chorób naczyń. W obu przypadkach przebieg choroby może być stacjonarny (utrzymujący się na tym samym poziomie) lub postępujący (rozwijający się).

W przypadku pojawienia się objawów choroby na skórze, konieczna jest pilna wizyta u specjalisty.

 
Wszelkie prawa zastrzeżone © 2009 designed by NSF.pl
GEOPARD DEVELOP