Turnusy rehabilitacyjne logo

Szukaj

Miasto:
Typ:

Mammografia, czy USG

Mammografia, czy USG piersi? Na to pytanie musi odpowiedzieć wiele kobiet, które podejmują decyzję o konieczności zbadania swoich piersi. Czym różnią się te badania? Jakie mają wady, a jakie zalety?

Mammografia jest rodzajem prześwietlenia piersi. Badanie to można porównać do prześwietlenia zęba, czy klatki piersiowej. Mammografia podobnie jak inne prześwietlenia, wykorzystuje działanie promieni rentgenowskich. Badanie mammograficzne jest całkowicie bezbolesne. Aby zdjęcie było wyraźne i dokładne, piersi zostają ściśnięte dwoma plastikowymi płytkami. Po unieruchomieniu biustu w aparaturze, przepuszcza się przez nią pierwszą dawkę promieniowania. Zdjęcie powinno ukazać cały obraz piersi, dlatego czasem badanie wymaga dłuższego czasu. Warto być jednak cierpliwym. Poprawnie zrobione zdjęcie daje szansę zdiagnozowanie ewentualnych zagrożeń dla piersi lub zmian w nich powstałych. Po zakończeniu badania, zadaniem radiologa jest obejrzenie, a następnie opisanie zrobionych zdjęć. Dobrze, jeśli wcześniej mieliśmy wykonywane już badanie mammograficzne. Może ono przydać się również później, porównanie ich pozwoli zdiagnozować, czy w piersiach zaszły jakieś zmiany. Nie powinniśmy się denerwować, że opisu mammografii nie dostaniemy od razu. Wywołanie zdjęć rentgenowskich jest czasochłonne. Jeśli na zdjęciu pojawiają się białe plamy na tle ciemnoszarej tkanki wówczas mówimy o zmianach w piersiach. Nie diagnozujmy ich jednak same. O tym, czy widoczne są zmiany może powiedzieć nam wyłącznie radiolog. Często zdjęcia mammograficzne wykazują obecność tak zwanych zwapnień. Są to mineralne złogi wapnia, mogą one przybierać duże formy, wówczas nazywamy je makrozwapnieniami lub małe formy, czyli mikrozwapnienia. Makrozwapnienia dotyczą większości kobiet po pięćdziesiątym roku życia, przybierają formę łagodną. Mikrozwapnienia są dużo bardziej zagrażające zdrowiu. Mogą bowiem zwiastować rozwój zmian przednowotworowych, a nawet raka piersi. Szacuje się, że blisko połowa wszystkich przypadków raka wykrywanych w mammografii na początku przypomina wyglądem skupisko mikrozwapnień.

W przypadku, gdy mammografia wykonywana jest profilaktycznie mówi się, iż jest to mammografia przesiewowa. Gdy wiadomo, że dzieje się coś w naszych piersiach wykonuje się mammografię diagnostyczną. Ujemny wynik badania mammograficznego nie jest równoznaczny z tym, że w piersi nie ma zmian rakowych. Radiolog może ich zwyczajnie nie zauważyć. Jeśli jednak mammografia wykaże obecność guzków, natychmiast należy wykonać biopsję.

USG, czyli fachowo rzecz ujmując – ultrasonografia – to badanie, podczas którego wykorzystywane są dźwięki o bardzo dużej częstotliwości. Przy użyciu tegoż dźwięku powstaje obraz przedmiotu badanego. Podczas wykonywania badania USG można cały czas oglądać zmianę pod różnymi kątami. Lekarz może także cofnąć się do miejsc, które go zaniepokoją. Co ważne podczas USG jest możliwość rozróżnienia torbieli o łagodnej postaci od masy o charakterze złośliwym. Takiej możliwości nie daje tradycyjna mammografią. Wadą USG jest jednak to, że nie wykrywa ona zwapnień.

Podczas badania ultrasonografem pacjentka kładzie się na plecach, a ramię kładzie pod głowę. Wówczas jej pierś staje się bardziej płaska, co pomaga w otrzymaniu lepszej jakości obrazu. Przed wykonaniem badania pierś zostaje posmarowana specjalnym żelem. Lekarz następnie, po posmarowanej piersi, przesuwa specjalną głowicą. Trzeba jednak pamiętać, że w przypadku, gdy guzki ułożone są głęboko w piersi, USG okaże się raczej nieskuteczne. Czasami zdarza się też, że obraz USG sugeruje niepokojące zmiany, kiedy tak naprawdę nic złego się nie dzieje.

O tym, które badanie lepiej wybrać powinniśmy zadecydować wspólnie z lekarzem. Warto bowiem każde badanie poprzedzić wizytą lekarską. W przypadku, gdy badania wykażą choćby najmniejszą zmianę, należy zrobić biopsję. Zachowajmy czujność i badajmy się najczęściej, jak to możliwe. Profilaktyka może uratować nam życie.

Autor: Paweł Mallek

 
Wszelkie prawa zastrzeżone © 2009 designed by NSF.pl
GEOPARD DEVELOP