Turnusy rehabilitacyjne logo

Szukaj

Miasto:
Typ:

Obrzęk limfatyczny

Obrzęk limfatyczny po mastektomii

Po mastektomii często pojawia się tak zwany obrzęk limfatyczny? Czym się objawia? Na czym polega leczenie tego rodzaju obrzęku? Czy jest niebezpieczny dla zdrowia pacjentki? Czy dotyczy każdej kobiety, która przeszła amputacje piersi? Na te i podobne pytania, spróbujemy odpowiedzieć w niniejszym tekście.

Obrzęk limfatyczny następuje po zgromadzeniu się w zbyt dużych ilościach płynów tkankowych, co powoduje obrzmienie oraz stan zapalny. Obrzęk limfatyczny powstaje na skutek choroby nowotworowej, zakażenia, stanu zapalnego, a także po zabiegach chirurgicznych i urazach. Wówczas mówimy o tak zwanym wtórnym lub nabytym obrzęku. Trzeba jednak pamiętać, że obrzęk limfatyczny może pojawić się również zaraz po urodzeniu (mówi się wtedy o obrzęku pierwotnym).

Bardzo trudno przewidzieć, czy po mastektomii pojawi się obrzęk limfatyczny. Statystki lekarskie także bardzo się od siebie różnią. Obrzęk może uwidocznić się tuż po operacji, ale może pojawić się także kilka lat po operacji. Leczenie obrzęku limfatycznego nie jest łatwe. To problem zarówno dla pacjentki, jak i lekarzy i rehabilitantów. Najczęściej wykorzystuje się w terapii leczniczej stosowanie mankietów uciskowych, pozycje złożeniowe, stosowanie pomp pneumatycznych, masaże oraz farmakologię.

W przypadku przeprowadzenia mastektomii z jednoczesnym usunięciem węzłów chłonnych dołu pachowego obrzęk limfatyczny, który się pojawi może być trudny w leczeniu. W takiej sytuacji lepiej zatem, aby pacjentka była bardzo ostrożna i unikała sytuacji, które mogą spowodować obrzęk. Szczególną uwagę należy zwrócić na kończynę górną po stronie, po której doszło do mastektomii. Nie należy forsować się i przeciążać, należy unikać ciężkich, fizycznych prac, forsownych dyscyplin sportowych. Nie można spać na kończynie po stronie zabiegu. A także nie wolno nosić na niej bransoletek, ciasnych rękawów, czy zegarka. Należy ją maksymalnie oszczędzać. Podczas snu ręka ta powinna spoczywać na specjalnym klinie.

W dochodzeniu do zdrowia pacjentce może pomóc tak zwany automasaż limfatyczny (Czasami określany przez niektórych lekarzy „autodrenażem limfatycznym”). Zadaniem automasażu jest poprawa przepływu krwi żylnej, a także chłonki w kończynie, znajdującej się po stronie operowanej. W czasie automasażu kończyna powinna być właściwie ułożona – w taki sposób, aby możliwy był odpływ chłonki. W czasie takiego masażu kończyna powinna być rozluźniona. Najlepiej, aby znajdowała się na wałku lub klinie, tak aby była wyżej niż staw barkowy. Masaż rozpoczynamy od delikatnego głaskania dłonią miejsc bliskich dla dołu pachowego. Najlepiej rozpocząć masaż tuż po wygojeniu się ran pooperacyjnych. Wykonywać należy go dwa, trzy razy dziennie, pamiętając o tym, że powinna być to czynność wykonywana delikatnie bez pośpiechu, poświęcając na masaż kilka minut. To lekarz prowadzący lub rehabilitant powinien nam wyjaśnić, jak poprawnie przeprowadzić masaż. Pacjentka natomiast nie powinna bać się zadawać pytań i informować lekarza, gdy coś ją zaniepokoi lub zaboli podczas masażu.


Jak radzić sobie po zabiegu usunięcia piersi w zakładce:

- Po mastektomii

- Rehabilitacja po mastektomii

Autor: Paweł Mallek

 
Wszelkie prawa zastrzeżone © 2009 designed by NSF.pl
GEOPARD DEVELOP