Turnusy rehabilitacyjne logo

Szukaj

Miasto:
Typ:

Po mastektomii

Po mastektomii potrzebna jest rozmowa

Jak wykazują badania zachowania kobiet, które przeszły mastektomię są naprawdę różne, jednak większość kobiet potrzebuje choć jednej osoby w swoim najbliższym otoczeniu, której będzie mogła powierzyć wszystkie swoje troski, zmartwienia i obawy.

Zabieg mastektomii, czyli amputacji piersi to dla każdej kobiety ogromny ból, nie tylko fizyczny, ale także psychiczny. Kobieta długo dochodzi do siebie. Nie chodzi wyłącznie o typową rekonwalescencję, po mastektomii wiele kobiet czuje się także wyczerpanych psychicznie. Jednym z kroków, który pomoże kobiecie rozpocząć dochodzenie do siebie, jest znalezienie odpowiedniej osoby, której będziemy mogli opowiedzieć o naszych zmartwieniach i troskach związanych z chorobą. Może to być przyjaciółka, rodzice, mąż, starzy znajomi. Nie ma znaczenia kto to będzie, ważne, aby była to dla nas osoba ważna, do której mamy bezgraniczne zaufanie i przy której potrafimy rozmawiać o naszych problemach. Jeśli w naszym otoczeniu nie potrafimy znaleźć takiej osoby, powinniśmy zdecydować się na pomoc specjalisty. Wizyta u psychologa może wiele zdziałać, przede wszystkim może pomóc nam stanąć na równe nogi. Nie powinniśmy się jednak wstydzić wizyty u tego specjalisty. Jego pracą jest wysłuchanie i poznanie problemów pacjenta. Dzięki temu, co usłyszy od osoby chorej, może później postawić odpowiednią diagnozę, która także wpłynie na ratowanie zdrowia pacjenta. Diagnoza ujawni z czym pacjentka ma największy problem, jakie są jej największe obawy, z czym sobie nie radzi w życiu codziennym, a także czy dostrzega różnice jakie zaszły w jej życiu po zdiagnozowaniu choroby.

Szukanie pomocy po mastektomii to normalny proces w trakcie dochodzenia do zdrowia. Każdy krok, który czynimy, aby wyjść na prostą jest bardzo ważny. Walka o zdrowie bezpośrednio wiąże się z walką o naszą poprawę samopoczucia i zdrowia psychicznego. Trzeba zatem podejść do tego na poważnie. Być może na początku nie wierzymy w skuteczność rozmowy, boimy się ośmieszenia i odrzucenia. Powinniśmy jednak pamiętać, że rozmowa jest dla człowieka, jak zrzucanie ogromnego ciężaru.

Wszystkim kobietom po mastektomii polecamy turnusy rehabilitacyjne w DW "Magda" w Ustce. Obiekt specjalizuje się w rehabilitacji kobiet po mastektomi. Zajęciami kieruje mgr pedagogiki z rehabilitacją Mariola Babiarz, doświadczona terapeutka, specjalistka kompleksowej terapii obrzęków limfatycznych.
Wiecej informacji na stronie: www.zdrowieamazonek.pl

Więcej na temat obrzęków limfatycznych tutaj -> Obrzęki limfatyczne

 

Autor: Paweł Mallek

 
Wszelkie prawa zastrzeżone © 2009 designed by NSF.pl
GEOPARD DEVELOP