Turnusy rehabilitacyjne logo

Szukaj

Miasto:
Typ:

Demencja

Demencja – skąd się bierze, jak przeciwdziałać?

Demencja, przez lekarzy określana jako otępienie wynika z uszkodzenia mózgu. Objawia się znacznym pogorszeniem sprawności umysłowej. Często chorobę bardzo trudno jest dokładnie sklasyfikować i opisać. Wynika to z faktu, iż trudno określić kiedy dochodzi do otępienia. Nie należy też choroby wpisywać w typowy proces starzenia się. Dojrzały wiek nie oznacza, że musimy cierpieć z powodu demencji.

Musimy pamiętać, że samo pojęcie „otępienie” nawiązuje jedynie do sfery psychicznej. Nie należy zatem wiązać go z żadną jednostką chorobową. Wiele osób zadaje sobie pytanie, co wywołuję stan otępienia? Tutaj także nie można wskazać jednej, jasnej odpowiedzi. Powodów może być wiele, tak samo jak wiele jest czynników odpowiadających za rozwój demencji, czyli odpowiedzialnych za uszkodzenie mózgu i spadku sprawności umysłowej.

Co to takiego?

Otępienie określa się poprzez wykazywanie występowań zaburzeń funkcji poznawczych. Należy mieć jednak na względzie, że szczególne znaczenie ma tutaj zaburzenie w zakresie zapamiętywania nowych informacji. Jeśli jednak mowa o sytuacji chorobowej, w której pacjent zapomina informacje wcześniej poznane, mamy wówczas do czynienia z zespołami amnestycznymi. W zespołach amnestycznych obserwuje się prawidłowe działanie pamięci krótkotrwałej.

Objawy

Demencja nie jest powodem do żartów. Jej skutki mogą być naprawdę bardzo poważne. Często stan osób zmagających się z tą przypadłością jest tak ciężki, iż muszą one zrezygnować z życia zawodowego. Wiele osób rozpoznaje u siebie demencję po tym, że ma problem z komunikacją, nie umie komunikować swoich potrzeb, nawiązywać kontaktów, wyrażać jasno i zwięźle własnych opinii. Niejednokrotnie osoba zmagająca się z demencją ma problemy z zaspokajaniem podstawowych potrzeb fizjologicznych. Są zatem całkowicie uzależnione od pomocy bliskich. Często wymagają również wsparcia specjalistów, pielęgniarek i lekarzy. Wszystko zależy od tego, jak mocno zaawansowane jest otępienie.

Lżejszy stan

Nie zawsze demencja musi przybierać aż tak dramatyczny obrót sprawy. Często przypadłość ta ma lżejszy stan. Zdarzają się bowiem przypadki, w których otępienie dotyczy zaledwie części funkcjonowania naszego mózgu. W wielu przypadkach ogólna sprawność intelektualna pacjenta (mierzona podczas badań psychologicznych) może być nawet całkowicie poprawna, a jednak niektóre obszary funkcjonowania umysłowego są mocno osłabione i przyczyniają do znacznego pogorszenia się funkcjonowania takiej osoby, czy to w zakresie pracy zawodowej, czy w życiu społecznym.

Charakter progresywny demencji

Musimy pamiętać, że otępienie ma charakter progresywny. Oznacza to, że funkcje umysłowe słabną wraz z postępem czasu. Dodatkowo proces ten jest także nieodwracalny. Przy demencji obserwuje się stan, w którym osłabienie funkcji umysłowych jest większe niż mogłoby to wynikać z naturalnego procesu starzenia się. Naukowcy zaznaczają jednak, że nie wszystkie objawy otępienia muszą być ściśle progresywne. Pojawiają się nawet głosy ekspertów i badaczy, że demencja wcale nie musi być chorobą nieodwracalną. W swoich nowatorskich opiniach powołują się na najnowsze badania psychiatryczne i sukcesy współczesnego leczenia psychiatrycznego.

Profilaktyka

Wielu zadaje sobie zapewne pytanie, jak ustrzec się przed demencją? Na to pytanie również nie ma jednej, jasnej i klarownej odpowiedzi. Otępienie o charakterze naczyniowym wynika z powstawania małych skrzepów krwi – można mu zatem zapobiec w taki sam sposób jak w przypadku innych schorzeń zakrzepowych.

Aby zapobiec demencji należy zrezygnować z uzależnień, typu palenie papierosów. Niewskazana jest otyłość oraz diety wysokotłuszczowe. Należy uprawiać sport, regularnie ćwiczyć i pamiętać o tym, aby utrzymywać odpowiednią wagę.
Niektóre badania świadczą o tym, że czynności takie mogą ograniczyć ryzyko rozwoju choroby Alzheimera, jednak w określonych jej typach występują czynniki dziedziczne, a ryzyko związane z otępieniem nie może być całkowicie wyeliminowane przy pomocy wszechstronnych działań zapobiegawczych. Nie można również zapominać o tym, że to przede wszystkim sen oczyszcza mózg.

Autor: Paweł Mallek

 
Wszelkie prawa zastrzeżone © 2009 designed by NSF.pl
GEOPARD DEVELOP