Turnusy rehabilitacyjne logo

Szukaj

Miasto:
Typ:

Porządki w mózgu podczas snu

Porządki w mózgu podczas snu

Sen leczy
, koi nerwy, odstresowuje, przynosi relaks, a jak się okazuje także oczyszcza mózg. Taką teorię wygłosili całkiem niedawno naukowcy z Centrum Medycznego Uniwersytetu w Rochester zajmujący się badaniami nad wpływem snu na nasz organizm. Wymieniona przez badaczy kolejna, pozytywna funkcja snu opisana została w niedawno opublikowanym wydaniu magazynu „Science”.

Kilka miesięcy temu ci sami naukowcy wpadli na trop, że mózg posiada zdolności samooczyszczania się. Funkcja ta możliwa jest dzięki istnieniu sieci rurek, które otaczają naczynia krwionośne – dzięki nim mózg w szybkim tempie może pozbyć się szkodliwych lub zbędnych informacji. Można powiedzieć, iż układ tych rurek działa podobnie jak układ limfatyczny w pozostałych częściach naszego organizmu. Dlatego też naukowcy nazwali go układem glimfatycznym. Układ ten bazuje przede wszystkim na komórkach glejowych, które odpowiadają za odżywianie i utrzymywanie przy życiu neuronów. Wypustki stworzone ich własnych ciał tworzą sieć rurek zbudowanych z tętnic i żył. Rurki te składają się z akwaporyn – są to integralne białka błonowe, które tworzą kanały, przez które przepływa płyn mózgowo-rdzeniowy, który z kolei wpompowywany jest do mózgu przez kanały, które otaczają tętnice. W ten sposób dochodzi do obmywania tkanek. Płyn natomiast zbiera się w kanałach wokół żył i jest usuwany z mózgu.

System ten ma charakter aktywny – jest to równoznaczne z tym, że jego działanie nie polega na powolnej dyfuzji, lecz na wymuszonym pod ciśnieniem przepływie płynu przez mózg.

Artykuł w „Science” stworzony przez amerykańskich naukowców dowodzi, że układ glimfatyczny działa przede wszystkim wtedy, gdy śpimy. Badacze opisując działanie tego układu posiłkują się badaniami przeprowadzanymi na myszach. Wyniki badań potwierdzają, że układ ten jest aż dziesięciokrotnie bardziej wydajny w czasie, gdy zwierzęta śpią. Wówczas też komórki glejowe kurczą się, a przestrzeń międzykomórkowa zwiększa się o 60 procent. Wtedy też powstają małe otwory w tkance mózgu, które pozwalają na zwiększone wnikanie większej ilości płynu mózgowo-rdzeniowego, co wpływa na wymywanie toksyn. Zdaniem naukowców niedokładne „porządki” mogą mieć wpływ na zaburzenia pracy mózgu.

Być może odkrycie to wpłynie na leczenie demencji, czy alzheimera. Już dziś wiadomo, że im mniej śpimy lub ten sen jest gorszy, bardziej nerwowy, tym więcej beta-amyloidu gromadzi się w mózgu. W najbliższym czasie ośrodki rehabilitacyjne będą musiały bliżej przyjrzeć się temu tematowi.

Autor: Paweł Mallek

 
Wszelkie prawa zastrzeżone © 2009 designed by NSF.pl
GEOPARD DEVELOP