Turnusy rehabilitacyjne logo

Szukaj

Miasto:
Typ:

Spondylolisteza

Spondylolisteza

Kiedy trzon kręgu zmienia swoje miejsce, wówczas mówi się, iż mamy do czynienia ze spondylolistezą. Czym jest to schorzenie? Komu zagraża? Jak je rozpoznać? Czym cechują się objawy? Na te i inne pytania odpowiadamy w tym artykule.

Do spondylolistezy przeważnie dochodzi w okolicy najbardziej przeciążonego odcinka lędźwiowego. Tam właśnie ostatni kręg lędźwiowy (w fachowej literaturze medycznej oznaczony, jako L5) ześlizguje się ku przodowi, a zatem od pierwszego kręgu krzyżowego (S1). Czasami – podobnie, jak w przypadku zwyrodnienia – nie występują żadne niepokojące objawy, a pacjent nie wie nawet, że choruje. Jednakże sporo przypadków ma bardzo charakterystyczne, a przede wszystkim bardzo poważne objawy. Pacjent może bowiem zmagać się z poważnym problemem podczas chodzenia. Często ma ograniczone ruchy, ze względu na odczuwalną bolesność w okolicach kręgosłupa. Odczuwa również ucisk korzeni nerwowych oraz związany z tym ból. Choroba może objawiać się również poprzez zwiększenie napięcia mięśni zginaczy biodra – biegną one od kości miednicy aż do kości piszczelowej. Mocno przeszkadza to pacjentom, chociażby ze względu na to, iż mają oni ograniczoną możliwość podczas zginania nogi w biodrze przy wyprostowanych kolanach (pozycja wykonywana podczas skłonu). Objawy dotyczyć mogą również lędźwiowej części kręgosłupa, która staje się nadmiernie wygięta ku przodowi. Nazywa się ten stan hiperlordozą. Kiedy natomiast odcinek lędźwiowy przechodząc w odcinek krzyżowy w sposób nadmierny przesuwa się ku tyłowi (mówi się wówczas o hiperkyfozie), żeby skompensować to przesunięcie środka ciężkości spowodowane znacznym przesunięciem się trzonów kręgów. Charakterystycznym symptomem choroby, może być również sytuacja, w której górny kręg ześlizguje się całkowicie z dolnego, przez co skraca się tułów. Mowa tu o chorzeniu o nazwie spondyloptoza.

Podstawowe pytanie, jakie zadaje sobie każdy chory, brzmi kiedy może dojść do ześlizgnięcia kręgu? Przyczyny tegoż schorzenia mogą być naprawdę różnorakie. Choroba może być na przykład spowodowana wrodzonym defektem kręgu L5 lub S1. Wówczas chorobę łączy się często z ukrytym rozszczepem kręgosłupa. Inną przyczyną spondylolistezy może być zwyrodnienie dysku. W następstwie tej przypadłości może dojść do niestabilności stawu, czego rezultatem jest zsuwanie się kręgu. Pacjent może odczuwać ucisk na korzenie nerwów na poziomie kręgu L. Bolesność ta związana jest z przerostem więzadeł, a także istnieniem osteofitów. Przyczyną choroby może być także uraz uszkadzający łuk, bądź trzon kręgu. Często choroba wynika z tego, iż pacjent cierpi na jakąkolwiek patologię kości, mowa tu na przykład o chorobie Pageta. Choroba może być spowodowana również wrodzoną spondylolistezą. Pacjent odczuwa wtedy silny ból w okolicy odcinka lędźwiowego. Może promieniować on aż do tułowia i tylnej części ud. Objawia się po dużym wysiłku fizycznym chorego. Choroba może być również wywołana zmianami zwyrodnieniowymi u pacjenta. Chory może odczuwać wtedy ból krzyża, który promieniuje aż do nóg. Ma trudności ze swobodnym poruszaniem się i chodzeniem.

Autor: Paweł Mallek

 
Wszelkie prawa zastrzeżone © 2009 designed by NSF.pl
GEOPARD DEVELOP