Turnusy rehabilitacyjne logo

Szukaj

Miasto:
Typ:

Kifoza

Kifoza – jak rozpoznać tę chorobę?

Dla wielu jest to pewnie choroba bardzo słabo znana, ale wbrew takim opiniom, kifoza jest dość częstą chorobą. Pojawia się u pacjentów w różnym wieku. Jest jedną z nielicznych chorób kręgosłupa, która powstaje w naszym organizmie często bez względu na prowadzony przez nas tryb życia.

Skąd się zatem bierze kifoza?

O chorobie

Kifoza to szybko postępująca choroba kręgosłupa, niejednokrotnie za jej powstanie odpowiedzialne są zmiany nowotworowe bądź niektóre stany o charakterze zapalnym. Podczas postępowania choroby dochodzi do deformacji, zwanej potocznie „garbem”. Kifoza charakteryzuje się łukowatym wygięciem w kierunku strony grzbietowej. W warunkach naturalnych występuje ona na odcinku piersiowym i krzyżowym. Dzięki takiemu układowi kręgosłup odporny jest na duże obciążenia i ewentualne urazy mechaniczne, może również utrzymywać wyprostowaną postawę. Jeśli chory prowadzi niewłaściwy tryb życia bądź też cierpi na jakąś chorobę, jest bardziej narażony na zachorowanie na kifozę. Wady, które towarzyszą zachorowaniu na kifozę mogą nam poważnie przeszkadzać podczas codziennego funkcjonowania. Jeśli dochodzi do patologicznego skrzywienia może dojść do różnych urazów, między innymi do ściśnięcia płuc, czy nawet do ograniczenia ruchów klatki piersiowej.

Skąd się bierze kifoza?

Zdaniem specjalistów i lekarzy najczęściej kifoza spowodowana jest zaburzeniami nerwowo-mięśniowymi. Zdarzają się sytuacje, gdy choroba ta rozwija się na skutek urazów, przebytej choroby nowotworowej, czy infekcji, bądź też stanów zapalnych stawów.

Objawy mogą przebiegać stopniowo, trzeba być zatem bardzo czujnym i uważnie obserwować zmiany zaistniałe w organizmie. Pierwsze znamienne oznaki zachorowania można zaobserwować między szesnastym a dwudziestym czwartym rokiem życia. Częściej choroba w równej mierze atakuje kobiety, jak i mężczyzn. Częstokroć schorzenie towarzyszy chorobie jaką jest osteoporoza bądź zespołowi Marfana, który wywołany jest zaburzeniami w obrębie tkanki łącznej.

Na początku kifoza przebiega bezobjawowo. Jednakże, gdy choroba zaczyna postępować, pojawiają się bardzo silne bóle pleców i zmęczenie, podczas wykonywania nawet drobnych czynności fizycznych. W ramach postępowania choroby plecy zaczynają się zaokrąglać. Część pacjentów może uskarżać się na uczucie napięcia i zesztywnienia okolic kręgosłupa. Kiedy kifoza jest już mocno postępująca można odczuć drętwienie kończyn, czasem odczuwalne jest mrowienie, mięśnie są osłabione. Często zdarza się, że zaburzone jest prawidłowe działanie jelit bądź pęcherza moczowego.

Zanikanie naturalnych krzywizn kręgosłupa najczęściej związane jest z prowadzeniem niewłaściwego stylu życia. Wady, które powstają na skutek trybu życia, mają wpływ na wygląd chorych i ich samopoczucie i dolegliwości bólowe. Wielu z nas, w pozycji siedzącej mocno się garbi. To powoduje, że nasze płuca są ściśnięte, natomiast ruchy klatki piersiowej są ograniczone. Negatywnie wpływa to na oddychanie i proces wymiany gazowej w naszym organizmie.

Podstawowe objawy kifozy to zatem uczucie zmęczenia, mocny i dokuczliwy ból w okolicy kręgosłupa, wyraźnie zaokrąglone plecy, sztywność kręgosłupa, wyraźne zniekształcenie klatki piersiowej, często mogą pojawić się również problemy z oddychaniem. Z kifozą można żyć a  turnusy rehabilitacyjne mogą okazać się bardzo przydatne w przypadku leczenia tej choroby.

Jak diagnozować i leczyć?

Aby dowiedzieć się, czy faktycznie mamy do czynienia z kifozą konieczne jest wykonanie badań palpacyjnych. Lekarz zleca także wykonanie rentgena na odcinku całej długości kręgosłupa. Podczas prowadzenia diagnozy konieczne jest określenie na ile pacjent może wykonywać jeszcze podstawowe ruchy.

Co do leczenie – możliwości jest kilka. Wszystko uzależnione jest od tego, jak choroba mocno jest już zaawansowana w ciele pacjenta i jak bardzo schorzenie postępuje. Zdarzają się jednak przypadki, w których specjalistyczne leczenie wcale nie jest konieczne. Wówczas wystarczy jedynie wykonywać określone ćwiczenia określone wcześniej przez fizjoterapeutę. Stan kręgosłupa może poprawić również spanie w odpowiedniej pozycji i na odpowiednim materacu – nie może on być zbyt miękki. Niektórzy pacjenci zmuszeni są zażywać środki farmaceutyczne o charakterze przeciwzapalnym. W przypadku, gdy choroba jest naprawdę na bardzo zaawansowanym etapie pacjent musi nosić specjalne szelki, które pomogą mu korygować nabytą wadę postawy. Jeśli dochodzi do chirurgicznego leczenia kifozy – konieczność ta związana jest z infekcją lub stanami nowotworowymi u pacjenta.

Podobnie, jak w przypadku innych chorób należy pamiętać o tym, że należy się badać i myśleć o skutkach, jakie może nieść za sobą choroba. Konieczne jest przyglądanie się wszelkim zmianom powstałym w naszym organizmie. Obowiązkiem rodziców i osób starszych jest doglądanie, czy nasze pociechy prawidłowo siedzą, śpią i czy nie mają poważnej wady postawy. Wykluczenie takich nieprawidłowości w młodym wieku może uchronić ich od poważnych schorzeń w przyszłym, dorosłym życiu. Lepiej zatem zapobiegać niż później zmagać się z poważnym zdrowotnym problemem.

 

Autor: Paweł Mallek

 
Wszelkie prawa zastrzeżone © 2009 designed by NSF.pl
GEOPARD DEVELOP