Turnusy rehabilitacyjne logo

Szukaj

Miasto:
Typ:

Cukrzyca

Cukrzyca – problem milionów ludzi

Cukrzyca jest chorobą z zakresu chorób o charakterze metabolicznym. Jej charakterystyczną cechą jest hiperglikemia, a zatem podwyższony poziom cukru we krwi chorego. Hiperglikemia wynika z faktu, iż w organizmie chorego źle funkcjonuje produkcja oraz działanie insuliny (insulina wydzielana jest przez komórki beta trzustki). Jeśli podwyższony poziom cukru utrzymuje się za długo, dochodzi do uszkodzenia różnych narządów – między innymi nerek, serca, naczyń krwionośnych, nerwów, a nawet oczu. Medycyna wyróżnia kilka typów cukrzycy. Mowa tu chociażby o cukrzycy typu 1, cukrzycy typu 2, czy cukrzycy ciężarnych. Rodzajów tej choroby jest jednak wiele. Pamiętajmy, że turnusy rehabilitacyjne mogą okazać się bardzo przydatne w przypadku leczenia tej choroby.

Cukrzyca typu 2

Najpopularniejsza wśród chorych jest cukrzyca typu 2. Wiąże się ona ze zmniejszoną wrażliwością tkanek na insulinę. Specjaliści określają tę sytuację, jako „insulinoodporność”.Inaczej na ten rodzaj cukrzycy mówi się także „insulinoniezależna”. W przypadku tego typu choroby wymagana jest nadmierna produkcja insuliny, co z kolei w miarę rozwoju choroby przekracza zdolności trzustki. W przypadku cukrzycy typu 2 uszkodzone zostają komórki beta w wyspach trzustki, następnie ich upośledzenia, a w ostateczności do całkowitego zahamowania wydzielania insuliny. Przeważnie na początku choroby insulina wydzielana jest w zwiększonej ilości. Jest jednak niewystarczająco do zwiększonych potrzeb organizmu, który ma większe zapotrzebowanie na insulinę. Po upływie pewnego czasu wydzielanie insuliny spada, dzieje się tak przez to, iż zniszczone zostają nadmiernie obciążone przez chorobę komórki beta wysepek Langerhansa. Dlaczego tak się dzieje? Na to pytanie lekarze nie potrafią jeszcze w pełni odpowiedzieć. Przeważnie – w ramach leczenia – zalecana jest redukcja masy ciała, stosowanie diety cukrzycowej, zmiana dotychczasowych nawyków żywienia, konieczność uprawiania sportu. Lekarze przepisują wówczas również zażywanie doustnych leków przeciwcukrzycowych. Kiedy choroba mocno się rozwija, często konieczne jest zastosowanie insulinoterapii.

Cukrzyca typu 2 to choroba, która najczęściej dotyczy osób starszych, u których diagnozuje się otyłość i problemy związane z przemianą materii. Szczególnie podatne na ten rodzaj cukrzycy są osoby, u których występuje tak zwana otyłość brzuszna.

Cukrzyca typu 1

Cukrzyca typu 1 wynika z pierwotnego, niedostatecznego wydzielania insuliny. Tkanki zachowują jednak swoją normalną wrażliwość na ten hormon. Ten rodzaj cukrzycy określa się mianem insulinozależnej. Spowodowana jest brakiem insuliny na skutek uszkodzenia komórek beta wysp Langerhansa trzustki. Leczenie tego rodzaju cukrzycy związane jest z ciągłym podawaniem insuliny. Przeważnie przyczyną choroby jest uszkodzenie komórek beta przez układ immunologiczny chorego. Komórki mogą być niszczone bardzo szybko lub wolne, to indywidualna sprawa każdego chorego. Według statystyk, osoby zmagające się z cukrzycą typu 1 częściej chorują na inne poważne choroby. Powinny zatem szczególnie mocno uważać na swój stan zdrowia.

Kliknij tutaj -> Leczenie cukrzycy

 

Autor: Paweł Mallek 

 
Wszelkie prawa zastrzeżone © 2009 designed by NSF.pl
GEOPARD DEVELOP