Turnusy rehabilitacyjne logo

Szukaj

Miasto:
Typ:

Artretyzm

Artretyzm, czyli dna moczanowa

Artretyzm to choroba znana od wieków. Aby ją określić, używa się również takich nazw, jak dna moczanowa, czy skaza moczanowa. Jest to choroba przewlekła i dotyczy przede wszystkim zaburzeń metabolizmu kwasu moczowego, który powstaje z puryn.

Dna moczanowa to choroba, która obejmuje cały organizm. Najczęściej spowodowana jest za bardzo wysokim stężeniem kwasu moczowego we krwi – stan ten nazywa się tzw. hiperurykemią. Jeśli dochodzi do sytuacji, że kwasu moczowego jest we krwi za dużo, przestaje on się w niej rozpuszczać, a zamiast tego zaczyna się krystalizować. Te kryształki zaczynają się natomiast odkładać w okolicach tkanki okołostawowej i w samych stawach. Zbierające się kryształki rosną, są coraz bardziej ostre, ranią tkankę, wywołują stan zapalny. W większości przypadków przyczyną dny moczanowej jest źle funkcjonująca przemiana materii. Choroba może wynikać również z obciążeń genetycznych lub być wynikiem złego stylu życia.


Objawy artretyzmu

Artretyzm jest schorzeniem, które atakuje stawy. Trudno na początku rozwoju choroby przewidzieć, czy choroba zaatakuje jeden staw, czy też kilka. Ponadto choroba ta występuje w postaci wielu odmian. Specjaliści wymieniają tutaj: chiragrę, podagrę, onagrę, imagrę, czy rachidagrę. Jednakowoż najbardziej popularna i najczęstsza jest dna moczanowa, a także osteoartretyzm.
Artretyzm jest dla wielu pacjentów dużym zaskoczeniem. Choroba ta może bowiem rozwijać się w organizmie przez stosunkowo długi czas, nie dając przy tym żadnych konkretnych objawów, które mogłyby w sposób bezpośredni pozwolić zdiagnozować tę chorobę. Atak dny moczanowej może być nagły i gwałtowny. Według lekarskich statystyk wynika, że najczęściej występuje w środku nocy lub tuż po przebudzeniu. Najbardziej charakterystycznym symptomem jest ostry, bardzo silny i dokuczliwy ból, a następnie towarzyszący mu obrzęk. Objawom często towarzyszy podwyższona temperatura ciała, spadek wagi, a także ogólne osłabienie całego organizmu. Choremu towarzyszy przez cały czas nieprzyjemny ból podczas poruszania się, szczególnie odczuwalna jest bolesność stawów. Lekarze zwracają uwagę na fakt, iż wśród mężczyzn stan zapalny najczęściej zlokalizowany jest w pierwszym stawie śroodstopo-paliczkowego palucha, mówi się, że jest to tak zwana podagra. Natomiast u pań, najczęściej występuje w stawach palców u rąk, i w tym przypadku mówimy o chiragrze. Choroba zająć może również inne stawy – na przykład kolanowy – jest to wówczas onagra, barkowy – omagra, czy stawy kręgosłupa – rachidagra. Pacjenci, którzy zmagają się z osteoartretyzmem mają trudności podczas chodzenia, nie radzą sobie z przemieszczaniem się, wchodzeniem i schodzeniem po schodach, siadaniem, wstawaniem, kucaniem, czy klękaniem. Każdy taki ruch sprawia im ogromny ból.


Dwie grupy artretyzmu

Dnę moczanową eksperci dzielą na dwie podstawowe grupy. Pierwsza to dna moczanowa pierwotna. Aż w dziewięćdziesięciu procentach przypadków jej przyczyną jest nieprawidłowe wydalanie kwasu moczowego w kierunku światła cewek nerkowych. Wynika to z obniżenia filtracji lub sekrecji kwasu moczowego – zwiększenia jego resorpcji. W dziesięciu procentach przypadków przyczyną jest jednak nadprodukcja kwasu moczowego. Taka sytuacja może być spowodowana niedoborem w organizmie HG-PRT, czyli fosforybozylotransferazy hipoksantynowoguaniznowej. Sytuacja taka występuje w przypadku zespołu Lesha-Nyhana i Kelleya-Seegmillera. Zdarza się jednak, że przyczyną może być wzmożona aktywność syntetazy fosforybozylopirofosforanowej. Jest to związane ze zwiększeniem biosyntezy puryn – mowa tu o chorobie von Gierkego.

Wyróżnia się również dnę wtórną. Jedną z jej przyczyn może być nadmierne wytwarzanie kwasu moczowego – jako efekt uboczny takich chorób, jak białaczka, czerwienica prawdziwa, niedokrwistość hemolityczna, bądź też jako efekt rozpadu komórek na skutek działania chemio- lub radioterapii stosowanej w trakcie zwalczania choroby nowotworowej. Dna wtórna może powstawać również na skutek zmniejszonego wydzielania kwasu moczowego, co może być spowodowane głodem, kwasicą ketonową, czy mleczanową, chorobą nerek – na przykład ich niewydolnością. Przyczyną może być również niepożądane działanie niektórych środków farmakologicznych, na przykład takich o działaniu moczopędnym.

Warto pamiętać, że również turnusy rehabilitacyjne mogą okazać się bardzo przydatne w przypadku leczenia tej choroby.

 

Kliknij tutaj -> Leczenie artretyzmuAutor: Paweł Mallek
 
Wszelkie prawa zastrzeżone © 2009 designed by NSF.pl
GEOPARD DEVELOP