Turnusy rehabilitacyjne logo

Szukaj

Miasto:
Typ:

Fizjoterapia dzieci

Kiedy dziecko powinno odwiedzić fizjoterapeutę?

Fizjoterapeuci nie zajmują się wyłącznie schorzeniami dorosłych osób. Bardzo często w swojej pracy pomagają także dzieciom. Kiedy rodzic powinien udać się ze swoja pociechą do specjalisty? Jakie objawy powinny go zaniepokoić?

Każdy rodzic codziennie obserwuje swoje maleństwo i stara się poświęcać mu, jak najwięcej czasu. Marzeniem każdego rodzica jest, aby jego dziecko prawidłowo się rozwijało, było zdrowe, a jego organizm silny. Przyglądanie się dziecku trzeba rozpocząć tuż po jego urodzeniu. Wbrew pozorom ważny jest każdy szczegół, który niepokoi nas w rozwoju dziecka. Niektórzy specjaliści doradzają, aby notować sobie kolejne postępy w rozwoju dziecka i prowadzić dziennik jego kolejnych kroków. Kiedy dziecko ma sześć tygodni powinno zacząć się uśmiechać. W wieku trzech miesięcy prawidłowo rozwijające się dziecko potrafi złączyć ręce w linii środkowej, jego tułów pozostaje w symetrii, natomiast dłonie są otwarte. Po sześciu miesiącach od urodzenia maluch obraca się z pleców na brzuch i z powrotem z brzucha na plecy. W tym czasie potrafi też już długo leżeć na brzuchu wysoko podpierając się na wyprostowanych rękach. Kiedy dziecko ukończy dziewiąty miesiąc życia powinno umieć już przyjąć postawę czworaczą, a zatem umieć podpierać się na dłoniach i kolanach. Dziewięciomiesięczne dziecko powinno także umieć siadać bokiem z czworaków i samo – bez podpierania – siadać. Zdaniem specjalistów, roczne dziecko wstaje opierając się o przedmioty, a nie podciągając się na nich. Wspierając się innymi przedmiotami chodzi bokiem. W wieku osiemnastu miesięcy dziecko samo chodzi, nie przewraca się podczas wykonywania tej czynności, stabilnie stawia kroki, nie potrzebuje też pomocy przy wstawaniu.

Jest jednak spora grupa objawów i symptomów, które winny zaniepokoić rodzica i zmusić go do wizyty z dzieckiem u fizjoterapeuty. Rodzica zaniepokoić powinno, jeżeli jego pociecha nie lubi leżeć na brzuchu i może wytrzymać w tej pozycji zaledwie kilka chwil. Wśród niepokojących objawów wymienia się również niesymetryczne ułożenie dziecka chociażby podczas snu. Zaniepokoić powinno także, że dziecko jest płaczące, niespokojne, nie najada się, jego ciało pręży się lub jest napięte. Do niepokojących objawów zalicza się również zaciśnięte piąstki malucha i obejmowanie kciuka. Rodzice powinni skonsultować się ze specjalistą, jeśli ich dziecko nie wykonuje funkcji, które wykonywać powinno dziecko, czyli na przykład gdy dziecko nie pełza, nie raczkuje, nie potrafi przetaczać się na plecy. A także gdy jego ciało jest wiotkie, a rodzic ma wrażenie, że dziecko „przelewa się im przez ręce”. Niepokojące jest również to, że dzieci chodzą na palcach. Uważnie przypatrywać należy się dziecku jeśli jest ono wcześniakiem lub poród przebiegał nieprawidłowo. Zaniepokoić powinno, że dziecko podczas snu układa się w literkę „C”, płacze, gdy ma położyć się na brzuszku, ma obniżone napięcie mięśniowe lub stale utrzymuje głowę w jednym kierunku.

Jeśli potrzebujemy pomocy fizjoterapeuty dla naszego dziecka, powinniśmy pamiętać, aby była to osoba, która ma doświadczenie pracy z dzieckiem. Najlepiej jest zatem wybrać eksperta, który specjalizuje się w fizjoterapii dziecięcej. Dobrze jest, gdy podczas zajęć dziecka z fizjoterapeutą uczestniczy w nich również rodzic. Warto prosić fizjoterapeutę, aby wyjaśniał na czym polegają konkretne ćwiczenia, jakie partie mięśni rozwijają poszczególne zabiegi, czemu służą i jaki wpływ mają na celu poszczególne elementy ćwiczeń. Być może fizjoterapeuta nauczy również rodzica, jak niektóre ćwiczenia i elementy rehabilitacji można wykonywać z dzieckiem samemu w domu. Rodzic nie powinien bać się pytać, jeśli pojawiają się w jego głowie jakiekolwiek wątpliwości. Najważniejsze, aby pamiętać, że do rehabilitacji nie kwalifikują się wyłącznie dzieci ciężko chore. Wiele sprawnych dzieci również wymaga wizyty u fizjoterapeuty, aby jak najszybciej skorygować wady rozwojowe powstałe w organizmie. Zadaniem rodzica jest uważnie przypatrywać się i obserwować dzieci.

Autor: Paweł Mallek 

 
Wszelkie prawa zastrzeżone © 2009 designed by NSF.pl
GEOPARD DEVELOP